Universiade 2011 Forumları
LİNKLERİ GÖREBİLMEK VE DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ...!!!

Join the forum, it's quick and easy

Universiade 2011 Forumları
LİNKLERİ GÖREBİLMEK VE DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ...!!!
Universiade 2011 Forumları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Erzurum & Universiad 2011 Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey...


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Short Track

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Short Track Empty Short Track Paz 14 Kas. 2010, 00:33

Erzurum2011

Erzurum2011
ADMİN
ADMİN
Sporun ana hatları

Kısa kulvar pateni henüz genç bir spor dalıdır. Güney Kore ve Avustralya gibi geleneksel olarak paten yapmayan uluslardan gelen birçok sporcuyu etkilemiştir.

Kısa kulvar yarışlarında şerit işaretleri olmayan bir daire içinde yarışan altı patenci vardır. Çarpışmalara sık rastlanır. Ayrıca kısa parkurlarda düzenlenen dört kişilik takımların katıldığı bayrak yarışları da vardır.

Yarışçı profili

Hız pateni yarışlarında özellikle kısa kulvarda yüksek hızla virajlara girmesi söz konusu olduğundan iyi bir teknik ve cesaret vazgeçilmezdir. Sürat patencileri güçlü ve dayanıklı olmalıdırlar.

Kulvar teknikleri

Kısa kulvar genellikle buzdan bir paten alanı üzerine kuruludur. Parkurda yarış çizgisi yoktur. Kısa kulvar yarışçıları 111.12 m’lik kulvarda pozisyon bulabilmek için itişirler.

Başlangıçta hız kazanabilmek için kısa hızlı adımlar kullanır. Vücutlarını öne eğen patenciler, dizlerini büker ve hız kazanmak için kollarını sallarlar. Aerodinamik etkisiyle profilleri ne kadar alçalırsa o kadar çok hız kazanırlar.

Sporcu giysisi

Kısa kulvar yarışlarında, patenciler kurşun geçirmez kıyafetlerde de kullanılan “Kevlar” astarlı, vücutlarını saran kıyafetler giyerler. Ayrıca kask takarlar, boyunlarını bacaklarını ve dizlerini de korurlar. Kısa kulvarda dönüşlerindeki köşeler o kadar dardır ki parkurun iç kısmında kalan el buzu sıyırır. Ellerini buzun üzerine koyduklarından eldivenler de zorunludur.

Paten Farkları

Sürat pateninin alt kısmının yandan görünümü figür pateninin iç bükey görünüşünün aksine düzdür.
Kısa parkur pateninin çelikleri uzun ve incedir. Alt kısma bir köşeden diğerine uzunlamasına yerleştirilir ve köşelerde kolaylık sağlaması için kıvrımlandırılır.

http://universiade2011.benimforum.org

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz